HomePower ToolsAngle Grinder DongCheng Cordless Brushless Angle Grinder 100mm DCSM03-100
Previous product
INGCO Demolition Breaker 1300W
INGCO Demolition Breaker 1300W රු45,269.00
or 3 X රු 15,884 with Koko Koko
Back to products
Next product
DongCheng Cordless Brushless Angle Grinder 125mm
DongCheng Cordless Brushless Angle Grinder 125mm රු49,938.00
or 3 X රු 17,522 with Koko Koko
DongCheng Cordless Brushless Angle Grinder 100mm DCSM03-100
රු48,688.00
Brand: Dong Cheng
Product Type: Angle Grinder
Corded/Cordless: Cordless
Battery Included: Yes
Battery Type:Lithium-Ion
Number of Batteries: 2
No-Load Speed: 8500 rpm
Wheel Diameter:100mm
Hole Diameter of Wheel: 16mm
Spindle Thread: M10mm
Wheel Aperture: 16mm
Earn 486 reward points by purchasing this product
Out of stock
Compare
Add to wishlist
SKU: 4458 Categories: Angle Grinder, Power Tools Tags: Angle Grinder, Cordless Tools, DongCheng
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Instalment Plans
  • Shipping & Delivery
Description
Brand: Dong Cheng
Product Type: Angle Grinder
Corded/Cordless: Cordless
Battery Included: Yes
Battery Type:Lithium-Ion
Number of Batteries: 2
No-Load Speed: 8500 rpm
Wheel Diameter:100mm
Hole Diameter of Wheel: 16mm
Spindle Thread: M10mm
Wheel Aperture: 16mm
Additional information
Weight5.5 kg
Model No.
DCSM03-100EM
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet
Be the first to review “DongCheng Cordless Brushless Angle Grinder 100mm DCSM03-100” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Instalment Plans
BANKINSTALLMENT PLANMONTHLY AMOUNTFEE TO CUSTOMERPURCHASE LIMIT
DFCC
VISA,MASTER
3 Months Planරු.16,817.96 3.5%
Min: රු.10,000
Max: රු.600,000
6 Months Planරු.8,541.75 5%
12 Months Planරු.4,410.14 8%
Commercial
VISA,MASTER
3 Months Planරු.16,229.33 0% (Interest FREE)
Min: රු.10,000
Max: රු.1,000,000
6 Months Planරු.8,632.62 6%
12 Months Planරු.4,508.15 10%
Sampath
6 Months Planරු.8,188.36 0.9%
12 Months Planරු.4,178.51 2.9%
HNB
6 Months Planරු.8,114.67 0% (Interest FREE)
12 Months Planරු.4,057.33 0% (Interest FREE)
Shipping & Delivery
*/*/
You may also like…
Compare
Close
XCORT Drywall Sander
රු24,395.00
Rated voltage: 220-240V Frequency: 50-60Hz Input Power: 850w Speed: 1400-2700r/min Pad Size: 180mm 06 months warranty
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
Close
INGCO Insulated Screwdriver PZ1 x 80mm
or 3 X රු 186 with Koko Koko
CR-V,PZ1×80 New design handle Round shank 1000V,VDE Certification Packed by plastic hanger
Add to cart
Quick view
Sold out
Intimax High Pressure Washer 130bar
High pressure washer220-240V~50/60HzInput power:2500W/2700WPressure:70-130BarFlow:14L/min 20L/min
Read more
Related products
Hot
STANLEY Angle Grinder 100mm 710W
Input power 710W No-load speed 11000rpm Switch type Slide Spindle size M10 Disc size 100 mm
Sold out
BOSCH Rotary Hammer with SDS Plus GBH 2-24 DRE
Rated input power 790W Impact energy 2=7J Impact rate at rated speed 0 – 4.200bpm Rated speed 0 – 930rpm Tool dimensions(length) 367mm Tool dimensions(height) 210mm Tool holder SDS plus Maximum drilling diameter masonry, core cutters 68mm Maximum drilling diameter in metal 13mm Maximum drilling diameter in wood 30mm
Read more
INGCO SDS PLUS HAMMER DRILL 6 X110MM
or 3 X රු 113 with Koko Koko
6x110mm SDS plus
Smartec inverter welding plant
Model ST MMA 300 S ( Single board ) Brand New Condition IGBT DC Inverter MMA ( ARC ) welder Capable of welding up to gauge 10 (3.2 mm) welding electrodes Gauge 12 (2.5 mm) nonstop Gauge 10 (3.2 mm) nonstop Output range 30 A to 160 A Required input power : 25 A (Minimum) / 230 V using a 6 Months repair warranty
PRESCOTT Angle Grinder with Dust Filter 100mm
Rated Voltage 220-240V 50/60Hz Input Power 750W No-Load Speed 11000r/min Disc Size 100mm (4")Accessories Included; 1 Grinding Disc, 1 Wrench, 1 Auxiliary Handle, 1 Carbon Brushes
PRESCOTT Angle Grinder 100mm
Input Power: 750w Rated voltage: 220-240V~50/60Hz No-load Speed: 10000r/min Disc Size: 100mm Accessories Included; 1 Grinding Disc, 1 Wrench, 1 Auxiliary Handle, 1 Carbon Brushes
STANLEY SDS Plus Rotary Hammer 20mm 620W
Power Input 620 W Length 330 mm Height 210 mm Max. Drilling Capacity (Concrete) 20 mm No Load Speed 0-1250 rpm Max. Drilling Capacity (wood) 25 mm Max. Drilling Capacity (metal) 13 mm
INGCO Impact Drill 650W – NEW
Rated 5.00 out of 5
INGCO IMPACT DRILL 650W Voltage: 220-240 V ~ 50/60 Hz Input Power: 650 WNo-Load Speed: 0-3000 rpm Max. Drilling Capacity: 13 mm Variable speed Forward/Reverse switch Hammer function