HomePower Tools DongCheng Drywall Sander DSF02-180
Previous product
MEN Marble Cutter
MEN Marble Cutter රු19,995.00
or 3 X රු 7,016 with Koko Koko
Back to products
Next product
TOPTUL 1/2" Dr. Hex Bit Socket 19mm
TOPTUL 1/2" Dr. Hex Bit Socket 19mm රු990.00
or 3 X රු 347 with Koko Koko
Dong Cheng
DongCheng Drywall Sander DSF02-180
රු35,990.00
or 3 X රු 12,628 with Koko Koko
Power: 750W
Voltage: 220v – 50Hz
No-load speed: 1500 – 2700 rpm
Sanding disc diameter: ⏀180
Earn 359 reward points by purchasing this product
In stock
Compare
Add to wishlist
SKU: 6022 Category: Power Tools Tags: DongCheng, Drywall Sander
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Instalment Plans
  • Shipping & Delivery
Description
Rated voltage 220-240V
Rated frequency 50-60Hz
Input power 750W
No-load speed 1500-2700r/min
Sanding disc diameter 180mm
Additional information
Weight4 kg
Gang
JDP0118
Brand
Dong Cheng
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet
Be the first to review “DongCheng Drywall Sander DSF02-180” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Instalment Plans
BANKINSTALLMENT PLANMONTHLY AMOUNTFEE TO CUSTOMERPURCHASE LIMIT
DFCC
VISA,MASTER
3 Months Planරු.12,431.78 3.5%
Min: රු.10,000
Max: රු.600,000
6 Months Planරු.6,314.04 5%
12 Months Planරු.3,259.96 8%
Commercial
VISA,MASTER
3 Months Planරු.11,996.67 0% (Interest FREE)
Min: රු.10,000
Max: රු.1,000,000
6 Months Planරු.6,381.21 6%
12 Months Planරු.3,332.41 10%
Sampath
6 Months Planරු.6,052.81 0.9%
12 Months Planරු.3,088.74 2.9%
HNB
6 Months Planරු.5,998.33 0% (Interest FREE)
12 Months Planරු.2,999.17 0% (Interest FREE)
Shipping & Delivery
*/*/
You may also like…
Sold out
Compare
Close
DBL Bench Vice 4″
රු8,313.00
Add to wishlist
Read more
Quick view
Sold out
Close
DongCheng Reciprocating Saw
Read more
Quick view
MEN Vertical Grinder 820W
Disc diameter: 125mm Rated voltage: 230V Rated Frequency: 50Hz Power: 820W No load speed: 2000rpm
Add to cart
XCORT Earth Auger 52CC 8”
Related products
MAKUTE Angle Grinder 100mm
Input power 850W Rated voltage 220-240V Rated frequency 50/60Hz No-load speed 11000r/min Disc diameter 100mm Six months repair warranty
Add to cart
STANLEY SDS Plus Rotary Hammer 20mm 620W
Power Input 620 W Length 330 mm Height 210 mm Max. Drilling Capacity (Concrete) 20 mm No Load Speed 0-1250 rpm Max. Drilling Capacity (wood) 25 mm Max. Drilling Capacity (metal) 13 mm
BOSCH Marble Cutter GDC 120
Input power 1200W Disc diameter 110mm No-load speed 12000rpm Maximum cutting depth 34mm
Hot
STANLEY Angle Grinder 100mm 710W
Input power 710W No-load speed 11000rpm Switch type Slide Spindle size M10 Disc size 100 mm
INGCO SDS PLUS HAMMER DRILL 6 X110MM
or 3 X රු 113 with Koko Koko
6x110mm SDS plus
INGCO ADJUSTABLE WRENCH 300mm 12
or 3 X රු 832 with Koko Koko
Length:300mm(12 Adjustable clamp size:0-35mm
INGCO Impact Drill 650W – NEW
Rated 5.00 out of 5
INGCO IMPACT DRILL 650W Voltage: 220-240 V ~ 50/60 Hz Input Power: 650 WNo-Load Speed: 0-3000 rpm Max. Drilling Capacity: 13 mm Variable speed Forward/Reverse switch Hammer function
INGCO Angle Grinder 7″
Voltage: 220-240V~50Hz Input power: 2350W No load speed: 8000rpm Disc diameter:7″ Wire brush diameter:6″ Spindle thread:M14 Packed by color box