HomePower ToolsCircular Saw INGCO TCT SAW BLADE 7 1/4 ” 24T for CS18528-NEW
Previous product
INGCO BALL PEIN HAMMER 48oz/1300g
INGCO BALL PEIN HAMMER 48oz/1300g රු2,000.00
or 3 X රු 702 with Koko Koko
Back to products
Next product
INGCO Electric Router - NEW PROMOTION ITEMS
INGCO Electric Router - NEW PROMOTION ITEMS රු26,995.00
or 3 X රු 9,472 with Koko Koko
Ingco
INGCO TCT SAW BLADE 7 1/4 ” 24T for CS18528-NEW
රු1,643.00
or 3 X රු 576 with Koko Koko
Suitable for circular saw for INGCO item CS18528
Packed by color box
Earn 16 reward points by purchasing this product
Out of stock
Compare
Add to wishlist
SKU: 1064 Categories: Circular Saw, Power Tools, Spare Parts
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Instalment Plans
  • Shipping & Delivery
Description
185mm(7-1/4″)
60T,arbor:20mm
With 16mm reduction ring
Suitable for circular saw
For INGCO item CS18528
Packed by color box
Additional information
Weight0.3 kg
Model No.
Ingco
Brand
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet
Be the first to review “INGCO TCT SAW BLADE 7 1/4 ” 24T for CS18528-NEW” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Instalment Plans
BANKINSTALLMENT PLANMONTHLY AMOUNTFEE TO CUSTOMERPURCHASE LIMIT
DFCC
VISA,MASTER
3 Months Planරු.567.53 3.5%
Min: රු.10,000
Max: රු.600,000
6 Months Planරු.288.25 5%
12 Months Planරු.148.82 8%
Commercial
VISA,MASTER
3 Months Planරු.547.67 0% (Interest FREE)
Min: රු.10,000
Max: රු.1,000,000
6 Months Planරු.291.31 6%
12 Months Planරු.152.13 10%
Sampath
6 Months Planරු.276.32 0.9%
12 Months Planරු.141.01 2.9%
HNB
6 Months Planරු.273.83 0% (Interest FREE)
12 Months Planරු.136.92 0% (Interest FREE)
Shipping & Delivery
*/*/
You may also like…
Compare
Close
රු26,995.00
or 3 X රු 9,472 with Koko Koko
Voltage:220V-240V~50/60Hz Input power:2200W Collet size:6,8,12,1/4",1/2"mm
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
Close
FINE Chainsaw Attachment 12″
Provides a cheaper and convenient alternative to a regular chainsaw Turns your angle grinder into an electric chainsaw within minutes A high comfort plastic handle for ergonomic grip and fatigueless operation Performs all the tasks of a regular chainsaw Light weight and portable Fits in both angle grinders 100mm and 115mm
Add to cart
Quick view
Sold out
XCORT Drill Stand
Alloy height 400mm Drilling depth 60mm Clamping diameter 43mm
Read more
INGCO Safety Goggles PVC Frame
Rated 5.00 out of 5
or 3 X රු 174 with Koko Koko
Related products
Sold out
BOSCH Table Saw GTS 254
Saw blade diameter: 254 mm Incline setting: 45 ° L / 0 ° R Table size: 555 x 555 mm Rated input power: 1,800 W No-load speed: 4,300 rpm Saw blade bore diameter: 30 mm
Read more
BODA Core Drill 2300W
Voltage: 220V Power: 2300W Frequency: 50Hz No load speed: 1400rpm Size: 170mm
SDS plus hammer drill
or 3 X රු 238 with Koko Koko
14x260mm SDS plus
MAKUTE Angle Grinder 100mm
Input power 850W Rated voltage 220-240V Rated frequency 50/60Hz No-load speed 11000r/min Disc diameter 100mm Six months repair warranty
INGCO Impact Drill 650W – NEW
Rated 5.00 out of 5
INGCO IMPACT DRILL 650W Voltage: 220-240 V ~ 50/60 Hz Input Power: 650 WNo-Load Speed: 0-3000 rpm Max. Drilling Capacity: 13 mm Variable speed Forward/Reverse switch Hammer function
MAKITA Angle Grinder 100mm
Input power 720W Rated voltage 230-240V Rated frequency 50-60Hz No-load speed 11,000RPM Spindle type M10 x 1.25 Power type Corded Wheel diameter 100mm Lock-On switch Switch type Body grip/slide Accessories included; Grinding Wheel (4" x 3/16" x 5/8"), wheel guard, wrench, side handle 06 months service warranty
BOSCH Rotary Hammer with SDS Plus GBH 2-24 DRE
Rated input power 790W Impact energy 2=7J Impact rate at rated speed 0 – 4.200bpm Rated speed 0 – 930rpm Tool dimensions(length) 367mm Tool dimensions(height) 210mm Tool holder SDS plus Maximum drilling diameter masonry, core cutters 68mm Maximum drilling diameter in metal 13mm Maximum drilling diameter in wood 30mm
STANLEY SDS Rotary Hammer Drill 32mm 3KG